Na co si dát pozor u pronájmu bytu?
I v případě, že najdete pronájem bytu přes známé, nemusí to být výhra, i když se tak na provní pohled může zdát. Vy máte jistotu solidního nájmu, a porotistrana zase solidního podnájemníka. I u takovýchto vztahů doporučejeme uzavřít smlouvu písmeně a nespoléhat se pouze na ústní podobu.
Pokud Vám byt zprostředkuje RK, zaplatíte vždy provizi, zpravilda ve výši jednoho nájmu. To Vám, ale nezajistí, ochranu Vašich práv ve smlouvě.
Pokud po Vás RK bude chtít podepsat rezervační smlouvu na nájem bytu, buďte ve střehu. Ve smlouvě bývá zpravidla stanovena povinnost zaplatit rezervační poplatek, který pak může propadnnout RK, nebo pronajímateli, pokud se rozhodnete jinak.
U webů, kde inzerují přímo pronajímatelé, doporučujeme nájemní smlouvu zkontrolovat advokátem. Za tento právní úkon zpravidla zaplatíte okolo 1500 Kč. Pozor na fotografie, které mohou být vzdálené na hony od reality. Doporučejem byt, vždy navštívit osobně.
Porovníme-li ceny nájmů v roce 2017 s předchozími lety, je zjevné, že ceny pronájmů kontinuálně rostou, ve vybraných lokalitách dokonce několikanásobně. Nejvíce se zvýšily ceny nájmů v Pardubickém kraji, kde si lidé připlatí na nájemném až 45 procent.
Rekormanem s nejvyššími nájmy je bezkonkurenčně Praha. Rostoucí nájmy podporuje růst cen nových bytů, podobně je to i u cen starších bytů. Majitelé bytů k pronájmu se logicky snaží využít trendu a vydělat i na nájmech.
Za H4L Veronika Webrová
© 2024, Home4Living s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek